środa, 30 listopada
Shadow

Za te rzeczy możesz stracić prawo jazdy! Lepiej się ich wystrzegać!

Całkiem niedawno przewodniczący PO Donald Tusk został zatrzymany przez policję, z powodu przekroczenia prędkości o 57 km/h. Takie wykroczenie w naszym kraju jest karane zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące. Jeśli myślisz, że tylko za przekroczenie prędkości grozi utrata prawa jazdy, to lepiej przeczytaj z jakich powodów możesz je jeszcze stracić.

Shot of a traffic policeman checking a driving licence

Utrata prawa jazdy

To zawsze ogromna komplikacja, ponieważ ci, którzy korzystają z samochodu na co dzień raczej nie wyobrażają sobie tego, by z dnia na dzień przerzucić się na inne środki komunikacji. Ostatni przykład z Donaldem Tuskiem wykazał, że przepisy ruchu drogowego dotyczą każdego, a kary za ich nieprzestrzeganie są nieubłagane.

Przewodniczący partii PO stracił prawo jazdy na 3 miesiące, ze względu na jazdę z prędkością 107 km/h w terenie zabudowanym, w którym obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Tym samym przekroczenie limitu o 57 km/h to już poważne wykroczenie. W niektórych krajach nawet zatrzymanie prawa jazdy w takiej sytuacji to najmniejsza kara.

Sytuacja z Panem Donaldem Tuskiem jasno podkreśla fakt, że przepisy zostały stworzone po to, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Łamanie ich kończy się karą w postaci mandatu, punktów karnych, a nawet zatrzymaniem prawa jazdy. Bez wyjątków – komentuje Julia Langa, Yanosik Autoplac

Jeden z najczęstszych powodów utraty prawa jazdy

Jest nim przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Kierowcom, którym zdarzy się to poza obszarem zabudowanym zwykle wystawia się mandat. Jednak niech nie będzie to zachętą do działania. Od 1 stycznia 2022 roku taryfikator mandatów ulegnie zmianom i kary będą znacznie bardziej dotkliwe. Przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h będzie kosztowało 800 zł, obecnie to mandat o wysokości 200-300 zł. Dodatkowo będzie obowiązywała recydywa, jeśli kierowca popełni to samo wykroczenie drugi raz w ciągu dwóch lat, zapłaci podwójną karę – 1600 zł.

Kierowcom, którzy chcą być zawsze dobrze poinformowani o aktualnych ograniczeniach prędkości na trasie, wypadkach drogowych, kontrolach czy korkach polecamy korzystanie z Yanosika, w którym zawsze znajdą bieżące informacje – informuje Julia Langa, Yanosik

Za dużo punktów karnych

To kolejny z powodów, przez który kierowca może stracić prawo jazdy. Jednak dotyczy to wyłącznie zmotoryzowanych, którzy mają uprawnienia krócej niż rok, a ich pula punktów karnych wynosi 20, a nie 24.

Kierowcy, którzy mają dłuższy staż mają większy limit punktów karnych, a także mniejsze konsekwencje. Po przekroczeniu liczby punktów otrzymują wezwanie na egzamin, któremu może towarzyszyć również skierowanie na badania lekarskie i psychologiczne. Jeśli kierowca zda egzamin, wówczas nie traci uprawnień, a jeśli nie zda, to może podjąć kolejne próby. Podobnie w przypadku badań – jeśli przejdzie je pozytywnie, wówczas prawo jazdy nie zostanie mu odebrane.

Jedno piwko nie szkodzi?

W Polsce obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Wyjście na jedno piwo i jazda samochodem, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi 0,2-0,5 promila skończy się sądowym orzeczeniem o zakazie prowadzenia pojazdów.

I uwaga, to nie to samo co brak uprawnień do kierowania autem. Jeśli otrzymacie sądowy zakaz na okres od 6 miesięcy do 3 lat, a zdecydujecie się prowadzić samochód, to popełniacie przestępstwo, a nie wykroczenie. A konsekwencje tego czynu są o wiele większe – grożą pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do 5 lat!

Jazda będąc pijanym

Wsiadanie za kółko będąc pijanym kończy się sądowym zakazem prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat. Przy zbiegu przestępstw może być nawet dożywotnio.

W sytuacji, w której kierowca spowoduje wypadek, okres zatrzymania prawa jazdy będzie nie krótszy niż 3 lata. A jeśli w wypadku zginął człowiek, wówczas prawo jazdy straci dożywotnio.

Wielokrotnie apelowaliśmy do kierowców i będziemy to wciąż powtarzać, aby nie wsiadali do samochodu będąc nietrzeźwymi. Gdy nie czujemy się pewnie, możemy się przebadać na najbliższym komisariacie lub skorzystać z przenośnych alkomatów, które również można zakupić w sklepie Yanosika. Bardzo ważne jest, by wciąż szerzyć świadomość i edukować kierowców na temat dostępności bezpłatnych badań alkomatem w pobliskiej jednostce Policji – mówi Julia Langa, Yanosik Autoplac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *