środa, 21 lutego
Shadow

Za co mieszkańcy najbardziej doceniają Region Łódzki

46% mieszkańców zadowolonych z życia w Regionie Łódzkim.

Wyniki Raportu #RegionyNEXERY2021

Jak mieszkańcy oceniają Region Łódzki pod względem spędzania wolnego czasu, pracy i prowadzenia biznesu, a także nauki oraz korzystania z oferty turystycznej? Badanie, przeprowadzone przez firmę Nexera wspólnie z agencją GfK, pokazało, że 46% respondentów z ziemi łódzkiej uważa swój Region za atrakcyjny pod względem życia ogólnie. Jednocześnie, niemal 1/3 młodych osób chce zmienić miejsce zamieszkania w perspektywie najbliższych trzech lat. Za co mieszkańcy najbardziej doceniają Region Łódzki?

Mieszkańcy aktywni online

Zgodnie z Raportem #RegionyNEXERY2021 mieszkańcy Łódzkiego oceniają swój Region jako atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu (40%) oraz pod względem życia ogólnie (46%). Wprawdzie okres pandemii sprzyjał przenoszeniu się Polaków z dużych miast do mniejszych miejscowości, jednak nadal aż 1/3 ankietowanych z ziemi łódzkiej w wieku 25-40 lat planuje zmianę miejsca zamieszkania w ciągu najbliższych trzech lat. Region zdecydowanie wyróżnia się w obszarze korzystania z nowoczesnych technologii – według badania 31% mieszkańców używa łącza światłowodowego, co stanowi jeden z najwyższych wyników wśród ankietowanych z czterech obszarów (Łódzkiego, Świętokrzyskiego, Warmii i Mazur oraz Kujaw z Pomorzem i Mazowszem).

Do sieci przeniosła się duża część naszego życia prywatnego oraz rozrywkowego. Według badania #RegionyNEXERY2021 aż 91% mieszkańców Regionu Łódzkiego robi zakupy w internecie, 94% korzysta z e-bankowości, a niewiele mniej, bo 81% załatwia sprawy urzędowe online. Co ciekawe, nawet 46% respondentów nawiązuje znajomości przez internet – najwięcej spośród ankietowanych ze wszystkich obszarów, objętych badaniem. E-aktywności, które początkowo zastępowały rzeczywistość, stopniowo stają się nawykami, z których trudno będzie zrezygnować. W związku z tym znacznie poprawiły się szeroko pojęte kompetencje cyfrowe społeczeństwa. Aż 56% mieszkańców Regionu deklaruje, że w ciągu ostatniego roku ich umiejętności wykorzystywania internetu w różnych dziedzinach życia wzrosły. W sposób coraz bardziej świadomy korzystamy z technologii w celu zdobywania wiedzy, poszerzania umiejętności i udziału w życiu społecznym – mówi Paweł Biarda, członek zarządu Nexery.

Kluczowe obszary z potencjałem do rozwoju

W porównaniu z możliwościami spędzenia wolnego czasu oraz życiem ogólnie w Regionie, pozostałe obszary wypadają nieco słabiej – praca w Regionie Łódzkim jest pozytywnie oceniana przez 29% mieszkańców, a prowadzenie biznesu przez 27%. Nadal są to jedne z najwyższych wyników spośród czterech Regionów, objętych badaniem Nexery. Większość ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że dostęp do szybkiego internetu mógłby poprawić atrakcyjność tych kluczowych aspektów życia w małej miejscowości lub na wsi, umożliwiając bezproblemową pracę zdalną oraz otwierając biznes na rozwój.

Praca zdalna, możliwa dzięki niezawodnemu łączu internetowemu, otworzyła przed pracodawcami i kandydatami zupełnie nowe możliwości. Lokalizacja przestała być barierą – osoby z mniejszych miejscowości mogą aplikować na stanowiska w dużych miastach, bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania. Z kolei szybki internet, pozwalający na wykorzystanie najnowszych rozwiązań informatycznych w firmie, znacznie zwiększa konkurencyjność organizacji w coraz bardziej cyfrowym otoczeniu biznesowym. Przedsiębiorcy z Łódzkiego mają tego świadomość – aż 38% firm w Regionie korzysta z internetu częściej niż przed pandemią. Niewątpliwie dostęp do szerokopasmowego łącza jest dużym impulsem do rozwoju małych miejscowości i terenów wiejskich. Cyfryzacja pozwala uwolnić potencjał tych miejsc, poprawić ich atrakcyjność turystyczną i inwestycyjną, zatrzymać depopulację terenów wiejskich, co finalnie przekłada się na jakość życia mieszkańców – mówi Paweł Biarda z Nexery.

➡️ Pobierz Raport #RegionyNEXERY2021 i sprawdź, jaką rolę odgrywa dostęp do szybkiej sieci internetowej dla osób mieszkających na terenach, na których budujemy naszą sieć: https://www.nexera.pl/pl/raportregionynexery

➡️ Zobacz, co o Regionie Łódzkim mówi Artur Ławniczak, Burmistrz Gminy i Miasta Szadek: https://youtu.be/GoQ-lbFQp-A

Nota metodologiczna

To trzecia edycja autorskiego badania Nexery, które zostało zrealizowane przez firmę GfK w marcu 2021 r. Jest jednym z najbardziej przekrojowych źródeł wiedzy o polskich internautach na obszarach, na których brakuje dostępu do szerokopasmowego Internetu lub dostęp do niego jest ograniczony. Badanie przeprowadzono w czterech grupach docelowych – wśród mieszkańców, nauczycieli, przedsiębiorców i urzędników.

O firmie NEXERA:

Nexera to pierwszy w Polsce wyłącznie hurtowy operator telekomunikacyjny o dużej skali, rozwijający światłowodową sieć dostępową (NGA) o wysokiej przepustowości (min. 100 Mb/s). Udziałowcami Nexery są firmy od lat działające na globalnym rynku telekomunikacyjnym: Infracapital oraz Nokia.

Na bazie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), Nexera buduje sieć światłowodową w 14 obszarach centralnej i północno-wschodniej Polski. Program ma na celu likwidację tych miejsc w kraju, które nie mają dostępu do bardzo szybkiego Internetu oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu obywateli Unii Europejskiej. Docelowo w zasięgu najnowocześniejszej sieci światłowodowej znajdzie się ponad 1 mln gospodarstw domowych oraz prawie 3 tys. szkół i jednostek edukacyjnych, które zostaną objęte siecią Nexery, poprzez dofinansowanie w ramach POPC oraz w ramach realizacji projektów własnych.

Nexera w 2019 roku zainicjowała autorski raport #RegionyNEXERY2019, będący wynikiem badania przeprowadzonego wspólnie z agencją GfK. Raport jest jednym z najbardziej przekrojowych źródeł wiedzy o polskich internautach na obszarach, w których brakuje dostępu do szerokopasmowego Internetu lub w których dostęp ten jest ograniczony. Badanie i raport są realizowane cyklicznie. Najnowszy dokument jest do pobrania pod linkiem: https://www.nexera.pl/pl/raportregionynexery

Firma Nexera jest laureatem wielu nagród. Zdobyła tytuł „Innowatora Roku” w konkursie Złotych Anten, organizowanym w ramach 18. Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury. Otrzymała też nagrodę za Najlepsze Wdrożenie Usługi Chmurowej w konkursie Best in Cloud 2019, którego organizatorem jest redakcja Computerworld Polska. Nexera wygrała w międzynarodowym konkursie Global Carrier Awards 2020 w kategorii najlepsze wdrożenie BSS/OSS, dołączając tym samym do grona najbardziej cenionych firm telekomunikacyjnych na świecie, które z pasją zmieniają branżę telekomunikacyjną. W 2021 r. Nexera otrzymała prestiżowe Godło Teraz Polska oraz tytuł Dream Employer 2021.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *