środa, 21 lutego
Shadow

Szybsze połączenia i nowe przystanki na trasie ŁKA

Z Łodzi do Sieradza dojedziemy teraz w nieco ponad pół godziny. Jest to możliwe dzięki wyremontowanym torom kolejowym i nowej ofercie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

– Gdybyśmy chcieli dzisiaj wejść do pociągu i pojechać do Sieradza, to zajęłoby to nam godzinę. Tyle samo, co przejechanie do tego miasta samochodem. Od najbliższej niedzieli trasę z Łodzi do Sieradza pociągi pokonają w 38 minut – tę dobrą informację, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber przekazał dziś (9 marca) na konferencji prasowej, która odbyła się na peronie PKP Łódź Radogoszcz Wschód. – Bardzo się cieszę, że będziemy mogli podarować mieszkańcom Sieradza ten dodatkowych czas w ich życiu, bo to jest dodatkowy czas na inne aktywności, których każdy z nas potrzebuje – dodał.

Podróżni, na wszystkich stacjach i przystankach między Łodzią a Zduńską Wolą, skorzystają też z nowych peronów, a na stacjach Pabianice, Łask i Zduńska Wola również z bezpiecznych przejść podziemnych.

Nowością na tej linii będą dwa pociągi przyspieszone z Sieradza do Łodzi i z powrotem. Przyjazd do Łodzi Kaliskiej zaplanowano na godzinę 7:36 (odjazd z Sieradza???), a popołudniowy odjazd z tej stacji o 16:33 (przyjazd do Sieradza). Poranny pociąg będzie kursował w relacji Sieradz – Łowicz Główny, natomiast popołudniowy na trasie Łódź Widzew – Sieradz.

Ze względu na remont stacji Łódź Kaliska kursowanie wybranych pociągów zostanie wydłużone do lub ze stacji Łódź Fabryczna lub Łódź Widzew. Większość składów pojedzie przez Łódź Olechów.

Konferencja prasowa z udziałem marszałka i prezesa ŁKA Janusza Malinowskiego odbyła się na stacji Łódź Radogoszcz Wschód, bo od 14 marca będzie to jeden z nowych przystanków na trasie Łódź Widzew – Zgierz.

– Liczba pociągów na tej trasie zwiększy się z 25 do 32. W momencie, kiedy zakończy się modernizacja stacji Zgierz, liczba tych pociągów jeszcze wzrośnie – poinformował Janusz Malinowski.

Prezes ŁKA mówił również o dodatkowych pociągach na innych liniach. Na trasie Łódź – Łowicz od niedzieli będzie kursować o 4 pociągi więcej, a o dwa więcej między Tomaszowem a Drzewicą. – Będzie skomunikowanie z pociągiem Radomiak i do Radomia dojedziemy poniżej dwóch godzin – zapowiadał prezes Janusz Malinowski.

Szef samorządowej spółki kolejowej podkreślał, że zwiększenie liczby pociągów przez Urząd Marszałkowski, przekłada się na bezpieczeństwo pasażerów, bo ich potoki rozkładają się i jest mniejsze ryzyko zakażeń. – Według badań międzynarodowych instytucji, czy analiz w Polsce, transport publiczny nie jest generatorem zachorowań – podkreślał. – Widzimy to po swoich pracownikach, po drużynach konduktorskich, które mają codziennie styk z pasażerami, a zachorowań nie mamy. Covidowych przypadków mieliśmy może 2 lub 3. Dzięki temu, że Urząd Marszałkowski zamówił zdecydowanie więcej pociągów, mogliśmy tych pasażerów rozłożyć na więcej pociągów i średnia zajętość miejsc spadła ze 124 osób na pociąg do 64-69.

Prezes Malinowski dodał przy tym, że w lutym jeździło ŁKA tylko 8 procent pasażerów mniej, niż w lutym 2019 roku, czyli przed pandemią.

Marszałek Grzegorz Schreiber zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że w pobliżu stacji Łódź Radogoszcz Wschód brakuje miejsc postojowych i przystanku autobusowego.

W tym miejscu zwrócił się z apelem do władz stolicy regionu: – Mam nadzieję, że deklaracje miasta Łodzi w tym zakresie zostaną dotrzymane i miasto doprowadzi tutaj zarówno autobusy, jak i zastanowi się nad tym, żeby tę przestrzeń uzupełnić parkingiem – mówił.

Razem ze stacją Łódź Radogoszcz Wschód do użytku oddana zostanie stacja Łódź Andrzejów Szosa. Trwają też odbiory techniczne dwóch innych: Łódź Retkinia i Łódź Warszawska.

– Dzięki temu tworzymy to, o czym wielokrotnie mówiliśmy – klasyczną pętlę wokół Łodzi, takie nasze małe metro łódzkie. Oczywiście, kluczowy tu będzie tunel, na który wszyscy czekamy, ale z naszej strony, to, co od nas zależy, wykonujemy – mówił marszałek Schreiber.

Uczestnicy konferencji mówili też o innych udogodnieniach dla pasażerów ŁKA. Od pierwszych dni marca na stronie internetowej ŁKA dostępna jest nowa wyszukiwarka połączeń i platforma sprzedażowa biletów, która integruje przewozy autobusowe zamawiane przez marszałka i przewozy kolejowe. Dodatkową zachętą dla pasażerów w marcu jest pula blisko 6,5 tys. biletów z rabatem 10 lub 50 zł dla biletów okresowych. Firma, która utrzymuje platformę sprzedażową, przygotowała z okazji 5-lecia istnienia specjalne vouchery.

Jak bardzo są potrzebne połączenia Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej świadczy fakt, że prawdopodobnie jeszcze w marcu, do pociągu ŁKA wsiądzie 25-milionowy pasażer.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Zdjęcia: Piotr Wajman

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *