środa, 21 lutego
Shadow

Nowe trasy kolejowe łączą województwa

Po 12 latach przywrócono linię kolejową nr 25 pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim w Łódzkiem a Skarżyskiem-Kamienną w województwie świętokrzyskim. To nie jedyne nowe połączenie, jakie pojawiło się w rozkładzie jazdy PKP 12 grudnia.

fot. Piotr Wajman

W ramach walki rządu z tzw. wykluczeniem komunikacyjnym przywracane zostają, zlikwidowane przed laty, połączenia kolejowe. Pociągi między Tomaszowem a Skarżyskiem-Kamienną powróciły na trasę po ponad 12 latach. Dziś rano z dworca w Tomaszowie wyruszyli pociągiem wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, by wspólnie pokonać trasę kolejową łączącą sąsiadujące województwa.

– Po 12 latach uruchamiamy połączenie pasażerskie z Tomaszowa do Skarżyska-Kamiennej – mówił wiceminister infrastruktury. – To przede wszystkim zasługa i determinacja samorządów wojewódzkich i parlamentarzystów, którzy zabiegali o powrót tych połączeń.

Co zgodnie podkreślili zarówno marszałkowie województw, jak i wiceminister Witkowski, przywrócenie pociągów na trasie między Tomaszowem a Skarżyskiem-Kamienną było możliwe dzięki dobrej współpracy organizatorów przewozów – marszałków województw. – Tym symbolicznym kursem wznawiamy dziś tę trasę – mówił marszałek Schreiber. – Wznawiamy kolejne połączenie, które przed laty zostało zlikwidowane. Nie poprzestaniemy na tym. Chcemy stworzyć dla mieszkańców jak najszerszą ofertę z sąsiednimi województwami, dlatego uruchamiamy również połączenia do Ostrowa Wielkopolskiego, Poznania, Włocławka, Radomia.

W nowym rozkładzie jazdy pociągi relacji Tomaszów-Skarżysko-Kamienna zatrzymują się na 30 stacjach i przystankach kolejowych, a to oznacza większą dostępność komunikacyjną polskiej kolei.

Na peronie w Końskich zorganizowano konferencję prasową. Do wiceministra i marszałków województw dołączyli parlamentarzyści, m.in. wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka i wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, posłanka Agata Wojtyszek, a także poseł Robert Telus.

– Przywróciliśmy tę trasę mieszkańcom i jest to nasz wspólny sukces – mówił podczas spotkania z dziennikarzami marszałek Schreiber. – Mieszkańcy będą mogli normalnie funkcjonować. Zapewniam, że na tym współpraca między naszymi województwami się nie skończy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *