niedziela, 28 maja
Shadow

Centra Filmu i Komiksu z dofinansowaniem

Kolejne pieniądze unijne na inwestycje w Łodzi. Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podpisał umowy na dofinansowanie dwóch instytucji kultury mających swoje siedziby w łódzkim kompleksie EC1: Narodowego Centrum Kultury Filmowej i Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Zostaną wsparte kwotą ponad 41 mln zł. Przypomnijmy, że pod koniec marca marszałek zatwierdził wsparcie finansowe rewitalizacji Księżego Młyna.

Obie instytucje są współprowadzone przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasto Łódź. Powstają w kompleksie EC1 – zabytkowych budynkach po byłej elektrociepłowni w pobliżu dworca Fabrycznego, przekształcanych w centrum kulturalno-edukacyjne. Mają służyć mieszkańcom całego regionu, a jednocześnie stać się atrakcją turystyczną Łodzi i województwa.

Pieniądze na dofinansowanie inwestycji pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej powstanie w specjalnie do tego zaadaptowanym budynku. Będą tam m.in. trzy sale kinowe oraz wystawa „Materia kina” poświęcona kolejnym fazom realizacji filmu. Ideą projektu są działania prezentujące historię kina, proces powstawania filmu, a także upowszechniające multimedialny dorobek kinematografii polskiej i światowej. Jak czytamy na stronie internetowej NCKF, Centrum ma być miejscem dla wszystkich zainteresowanych światem filmu i jedynym w tej części Europy ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym poświęconym w całości kulturze filmowej. Ścieżki dydaktyczne uzupełnią działania edukacyjne realizowane w specjalnie do tego celu przystosowanych przestrzeniach: studiu telewizyjnym, dźwiękowym, hali zdjęciowej czy studiu efektów specjalnych. Znajdzie się tu także pracownia badawcza z multimedialną biblioteką, oferująca dostęp do cyfrowych zasobów polskiego i światowego kina.

Wartość projektu oszacowano na 25,6 mln zł, a dofinansowanie unijne dla niego wyniesie 17,7 mln zł. Zakończenie prac planuje się na połowę 2023 r.

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej ma być z kolei jedynym w Polsce miejscem o charakterze edukacyjnym w pełni poświęconym komiksom i grom. Przebudowa i wyposażenie budynku dawnych warsztatów i chłodni zabytkowej elektrociepłowni ma kosztować 34,4 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniesie 23,5 mln zł. Prace mają się zakończyć w 2022 roku.

Jak czytamy na stronie internetowej CKiNI, w trzykondygnacyjnym budynku będzie można – pod okiem specjalistów – przejść specjalnie zaprojektowane, interaktywne wystawy stałe. Na parterze i pierwszym piętrze powstaną sale poświęcone grom wideo. Na górnych piętrach będzie wystawa stała poświęcona komiksowi. Prezentowane tu będą także wystawy czasowe prezentujące osiągnięcia polskiego i światowego komiksu. Znajdą się tu również przestrzenie warsztatowe, w których odwiedzający będą mogli tworzyć własne komiksy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *